Answer:
[tex]v = 4.7 m/s[/tex]
Explanation:
As we know that the ball is swinging in a circle
so here net horizontal centripetal force on the ball is due to component of the tension force
so we will have
[tex]T sin\theta = m\omega^2 r[/tex]
[tex]T cos\theta = mg[/tex]
also we know that
[tex]T = Mg[/tex]
so we have
[tex]Mg cos\theta = mg[/tex]
[tex]\theta = \frac{1}{2}[/tex]
[tex]\theta = 60 degree[/tex]
now we have
[tex]Mg sin\theta = m\omega^2 (Lsin\theta)[/tex]
[tex]Mg = m\omega^2 L[/tex]
[tex]2 \times 9.81 = 1 \omega^2 (1.5)[/tex]
[tex]\omega = 3.62 rad/s[/tex]
now we have
[tex]v = r\omega[/tex]
[tex]v = (1.5 sin60) (3.62)[/tex]
[tex]v = 4.7 m/s[/tex]