Answer: Initial velocity = 0 m/s, velocity after 6 seconds = 37.44 m/s.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
[tex]v(t)=52(1-e^{-0.21t})[/tex]
We need to find the initial velocity.
As we know that initial velocity is at t = 0.
so, it becomes,
[tex]v(0)=52(1-e^{-0.21\times 0})\\\\v(0)=0\ m/s[/tex]
Velocity after 6 seconds.
So, we put t = 6 seconds,
[tex]v(6)=52(1-e^{-0.21\times 6})\\\\v(6)=52(1-e^{-1.26})\\\\v(6)=52\times 0.72\\\\v(6)=37.44\ m/s[/tex]
Hence, Initial velocity = 0 m/s, velocity after 6 seconds = 37.44 m/s.