As a system increases in volume, it absorbs 51.0 J of energy in the form of heat from the surroundings. The piston is working against a pressure of 0.545 atm. The final volume of the system is 55.6 L. What was the initial volume of the system if the internal energy of the system decreased by 106.0 J?

Respuesta :

Answer:52.72 L

Explanation:

Given

Energy absorb by system [tex]Q=51 J[/tex]

Piston is working against a pressure of [tex]P=0.545 atm[/tex]

Final volume of system [tex]V_f=55.6 L[/tex]

change in internal Energy [tex]\Delta U=-106 J[/tex]

Work done by system [tex]W=P(V_f-V_i)[/tex]

According to first law of thermodynamics

[tex]Q=dU+PdV[/tex]

[tex]51=-106+W[/tex]

[tex]W=157 J[/tex]

[tex]157=0.545\times 10^5\times 10^{-3}(55.6-V)[/tex]

[tex]157=54.5\times (55.6-V)[/tex]

[tex]55.6-V=2.88[/tex]

[tex]V=52.72 L[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS