Answer:
2.5 x 10^{5} J
Explanation:
weight = 5,000 N
coefficient of friction = 0.05
distance = 1000 m
how much work is done by the dogs pulling the sledge
work done = force x coefficient of friction x distance
work done = 5000 x 0.05 x 1000 = 2.5 x 10^{5} J