Answer:
The 99% confidence interval would be given (11.448;14.152).
Step-by-step explanation:
1) Important concepts and notation
A confidence interval for a mean "gives us a range of plausible values for the population mean. If a confidence interval does not include a particular value, we can say that it is not likely that the particular value is the true population mean"
[tex]s=16.6[/tex] represent the sample deviation
[tex]\bar X=12.8[/tex] represent the sample mean
n =1003 is the sample size selected
Confidence =99% or 0.99
[tex]\alpha=1-0.99=0.01[/tex] represent the significance level.
2) Solution to the problem
The confidence interval for the mean would be given by this formula
[tex]\bar X \pm z_{\alpha/2} \frac{s}{\sqrt{n}}[/tex]
We can use a z quantile instead of t since the sample size is large enough.
For the 99% confidence interval the value of [tex]\alpha=1-0.99=0.01[/tex] and [tex]\alpha/2=0.005[/tex], with that value we can find the quantile required for the interval in the normal standard distribution.
[tex]z_{\alpha/2}=2.58[/tex]
And replacing into the confidence interval formula we got:
[tex]12.8 - 2.58 \frac{16.6}{\sqrt{1003}}=11.448[/tex]
[tex]12.8 + 2.58 \frac{16.6}{\sqrt{1003}} =14.152[/tex]
And the 99% confidence interval would be given (11.448;14.152).
We are confident that about 11 to 14 are the number of books that the people had read on the last year on average, at 1% of significance.