Two people carry a heavy electric motor by placing it on a light board 2.45 m long. One person lifts at one end with a force of 410.0 N , and the other lifts at the opposite end with a force of 645.0 N . You may want to review (Page) . For related problem-solving tips and strategies, you may want to view a Video Tutor Solution of Playing on a seesaw. Part A What is the weight of the motor? Express your answer in newtons.

Respuesta :

Answer:

W=1055N

Explanation:

In order to solve this problem, we must first do a drawing of the situation so we can visualize theh problem better. (See attached picture)

In this problem, we will ignore the board's weight. As we can see in the free body diagram of the board, there are only three forces acting on the system and we can say the system is in vertical equilibrium, so from this we can say that:

[tex]\sum F=0[/tex]

so we can do the sum now:

[tex]F_{1}+F_{2}-W=0[/tex]

when solving for the Weight W, we get:

[tex]W=F_{1}+F_{2}[/tex]

and now we can substitute the given data, so we get:

W=410N+645N

W=1055N

Ver imagen ajdonis
ACCESS MORE
EDU ACCESS