Answer:
$28,825 gain
Explanation:
For computing the gain or loss, first, we have to determine the book value of an asset which is shown below:
= Original value of the building - accumulated depreciation
= $105,500 - $15,825
= $89,675
So, the gain would be
= Sale value - sales commission - book value
= $125,000 - $6,500 - $89,675
= $28,825 gain