Answer:
The sample size should be 122,150 and the sample size is not practical.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
The sample mean is within 0.01 of the population mean.
E=0.01
σ=1.5
Confidence level is 98%
1-α=0.98
α=1-0.98=0.02
Formula for sample size is: [tex]n=(\frac{z_{\alpha/2}\sigma}{E})^2[/tex]
By using the normal probability table: [tex]z_{\alpha/2}=z_{0.01}\approx2.33[/tex]
Substitute the respective values in the above formula.
[tex]n=(\frac{2.33\times 1.5}{0.01})^2\approx122150[/tex]
Sample size doesn't seem practical as 122,150 is extremely large number.