Respuesta :
Answer:
pH=10.97
Explanation:
the solution of methyl amine with methylammonium chloride will make a buffer solution.
The pH of buffer solution can be obtained using Henderson Hassalbalch's equation, which is:
[tex]pOH=pKb+log\frac{[salt]}{[base]}[/tex]
pH = 14- pOH
Let us calculate pOH[tex]pOH=3.43+ (-0.397)=3.03[/tex]
[tex]pH=14-pOH=14-3.03=10.97[/tex]
[Salt] = [methylammonium chloride] = 0.10 M (initial)
After adding base
[tex][salt] = \frac{molarityXvolume}{finalvolume}=\frac{0.1X20}{(20+50)}= 0.0286M[/tex]
[base] = [Methylamine]=0.10
After mixing with salt
[tex][base]= \frac{molarityXvolume}{finalvolume}=\frac{0.1X50}{(20+50)}= 0.0714M[/tex]
pKb= -log[Kb]= 3.43
Putting values
pOH = [tex]3.43+log(\frac{[0.0286]}{0.0714}[/tex]
The pH of a solution will be "11.568".
Methylammonium chloride:
By using Henderson Hassalbalch's equation, we get
[tex]pOH =pKb+log\frac{[salt]}{[base]}[/tex]
pH = 14-pOH
Now,
pOH will be:
→ [tex]pOH = 3.43+(-0.397)[/tex]
[tex]= 3.03[/tex]
→ [tex]pH = 14-pOH[/tex]
[tex]= 14-3.03[/tex]
[tex]= 10.97[/tex]
[Salt] = [methylammonium chloride] = 0.10 M (initial)
After adding base, we get
→ [tex][Salt] = \frac{Molarity\times Volume}{Final \ Volume}[/tex]
[tex]= \frac{0.1\times 20}{20+50}[/tex]
[tex]= 0.0286 \ M[/tex]
[base] = [methylamine] = 0.10
After mixing with salt, we get
→ [tex][base] = \frac{Molarity\times Volume }{Final \ volume}[/tex]
[tex]= \frac{0.1\times 50}{20+50}[/tex]
[tex]= 0.0714 \ M[/tex]
→ pKb = -log[Kb] = 3.43
By substituting the values,
→ [tex]pOH = 3.43+log \frac{0.0286}{0.0714}[/tex]
[tex]= 2.432[/tex]
hence,
→ pH = 14-pOH
[tex]= 14-2.432[/tex]
[tex]= 11.568[/tex]
Thus the above answer is correct.
Find out more information about methylammonium chloride here:
https://brainly.com/question/522383