Answer:
-24.76 kJ/mol
Explanation:
given,
mass of solid magnesium burned = 0.1375 g
the temperature increases by(ΔT) 1.126°C
heat capacity of of bomb calorimeter (C_{cal})= 3024 J/°C
heat absorbed by the calorimeter
[tex]q_{cal} = C_{cal}\DeltaT[/tex]
[tex]q_{cal} = 3024 \times 1.126[/tex]
[tex]q_{cal} =3405.24\ J[/tex]
[tex]q_{cal} =3.405\ kJ[/tex]
heat released by the reaction
[tex]q_{rxn} = -q_{cal}[/tex]
[tex]q_{rxn} = -3.405\ kJ[/tex]
energy density will be equal to heat released by the reaction divided by the mass of magnesium
Energy density = [tex]\dfrac{-3.405}{0.1375}[/tex]
Energy density = -24.76 kJ/mol
heat given off by burning magnesium is equal to -24.76 kJ/mol