Respuesta :

Neetoo

1) Dawn dish soap has a density of 1.06 g/mL. If the mass of a sample of the liquid is 1.00 g what is the volume?

Answer:

v = 0.94 mL

Explanation:

Density:

Density is equal to the mass of substance divided by its volume.

Units:

SI unit of density is Kg/m3.

Other units are given below,

g/cm3, g/mL , kg/L

Formula:

D=m/v

D= density

m=mass

V=volume

Given data:

Density of soap =  1.06 g/mL.

Mass  = 1 g

Volume = ?

Solution:

d = m/v

v = m/d

v = 1 g/1.06 g/mL

v = 0.94 mL

2) Maple syrup has a density of 1.37 g.mL. What is the mass of 1.0 L of the maple syrup?

Answer:

m = 1370 g

Given data:

Density of soap =  1.37 g/mL.

Mass  = ?

Volume = 1.0 L ( 1000 mL)

Formula:

D=m/v

D= density

m=mass

V=volume

Solution:

d = m/v

m = d × v

m = 1.37 g/mL  ×  1000 mL

m = 1370 g

3) The density of gasoline is 0.754 g/mL. A drop of gasoline has a mass of 22 g what is the volume?

Answer:

v = 29.2 mL

Given data:

Density of soap =  0.754 g/mL.

Mass  = 22 g

Volume = ?

Formula:

D=m/v

D= density

m=mass

V=volume

Solution:

d = m/v

v = m/d

v = 22 g/0.754 g/mL

v = 29.2 mL

ACCESS MORE
EDU ACCESS