Answer:
12.44 grams of silver chromate will be formed.
Explanation:
The reaction between silver nitrate ans potassium chromate will be:
[tex]2Ag^{+}+CrO_4^{2-}---> Ag_{2}CrO_{4}(s)[/tex]
Thus two moles of silver ions will react with one mole of chromate ions to give one mole of silver chromate.
Moles of silver ion reacted = moles of silver nitrate taken
[tex]molesofsilvernitrate=molarityXvolume=0.500X0.150=0.075mol[/tex]
moles of potassium chromate taken = [tex]molarityXvolume=0.40X0.100=0.04mol[/tex]
0.075 moles of silver nitrate will react with 0.0375 moles of chromate to give 0.0375 moles of silver chromate.
The molar mass of silver chromate = 331.73g/mol
[tex]massofsilverchormateformed=molesXmolarmass=0.0375X331.73=12.44g[/tex]