Answer:
[tex]specificheat=0.177J/g^{0}C[/tex]
Explanation:
The heat evolved by lead will be absorbed by water.
The heat evolved by lead will be:
[tex]Q1=massXspecificheatXchangeintemperature[/tex]
[tex]Q1=18.1X(Specificheat)X(99.50-23.67)[/tex]
Heat absorbed by water will be:
[tex]Q2=massXspecificheatX(changeintemperature)[/tex]
[tex]Q2=81.7X4.184(23.67-23)=229.03J[/tex]
We know that
Q1=Q2
[tex]18.1X(Specificheat)X(99.50-23.67)=229.03[/tex]
[tex]1372.523Xspecificheat=229.03[/tex]
[tex]specificheat=0.177J/g^{0}C[/tex]