Answer:
$469,208
Explanation:
First, convert the Effective rate to Annual Percentage Rate(APR)
APR = [tex]m [(1+EAR)^{1/m} -1]\\ \\ =2[(1.12)^{1/2} -1]\\\\ =2* 0.05830\\\\ APR =0.1166[/tex]
APR = 11.66%
Next, use these inputs in a financial calculator ;
N = 5*2 = 10
Semiannual rate in this case ; I/Y = 11.66% /2 = 5.83%
Face value; FV = 500,000
Semiannual coupon payment; PMT = (10%/2) *500,000 = 25,000
then CPT PV = $469,208.115
Therefore, to the nearest whole number is $469,208