Answer:
15 miles
Explanation:
Speed of both bicyclists is 10 mph
Speed of fly is 15 mph
Time they both will meet at is t
Distance they are apart is 20 miles
Distance = Speed×Time
[tex]10t+10t=20\\\Rightarrow 20t=20\\\Rightarrow t=1\ h[/tex]
The time after which they will meet is 1 hour.
The distance traveled by the fly in hour is
[tex]15\times 1=15\ mi[/tex]
The total distance fly covered is 15 miles