Respuesta :

Answer:

The percentage when both quantities gets mix = 65 %

Step-by-step explanation:

Given as :

The quantity of base = 50 gallons

Now 20% of 50 gallons = [tex]\frac{20}{100}[/tex] × 50

I.e 20% of 50 gallons = 10 gallons

Again

The quantity of heavy batch = 150 gallons

Now 80% of 150 gallons =  [tex]\frac{80}{100}[/tex] × 150

I.e 80% of 150 gallons = 120 gallons

Now, Total new quantity = 10 gallons + 120 gallons = 130 gallons

And initial total quantity was = 50 gallons + 150 gallons = 200 gallons

∴ percentage when mix both of them = [tex]\frac{130}{200}[/tex] × 100

I.e percentage when mix both of them = 65 %

Hence The percentage when both quantities gets mix = 65 %  answer

ACCESS MORE
EDU ACCESS