Answer:
Angular acceleration, [tex]\alpha =9.49\ rad/s^2[/tex]
Explanation:
It is given that,
Mass of the solid sphere, m = 245 g = 0.245 kg
Diameter of the sphere, d = 4.3 cm = 0.043 m
Radius, r = 0.0215 m
Force acting at a point, F = 0.02 N
Let [tex]\alpha[/tex] is its angular acceleration. The relation between the angular acceleration and the torque is given by :
[tex]\tau=I\times \alpha[/tex]
I is the moment of inertia of the solid sphere
For a solid sphere, [tex]I=\dfrac{2}{5}mr^2[/tex]
[tex]\alpha =\dfrac{\tau}{I}[/tex]
[tex]\alpha =\dfrac{F.r}{(2/5)mr^2}[/tex]
[tex]\alpha =\dfrac{5F}{2mr}[/tex]
[tex]\alpha =\dfrac{5\times 0.02}{2\times 0.245\times 0.0215}[/tex]
[tex]\alpha =9.49\ rad/s^2[/tex]
So, its angular acceleration is [tex]9.49\ rad/s^2[/tex]. Hence, this is the required solution.