How much heat is absorbed/released when 35.00 g of NH3(g) reacts in the presence of excess O2(g) to produce NO(g) and H2O(l) according to the following chemical equation? 4 NH3(g) + 5 O2(g) → 4 NO(g) + 6 H2O(l) H° = 1168 kJ

Respuesta :

Answer:

Amount of energy absorbed = 600.06 kJ

Explanation:

Moles of [tex]NH_3[/tex]:-

Mass = 35.00 g

Molar mass of [tex]NH_3[/tex] = 17.031 g/mol

The formula for the calculation of moles is shown below:

[tex]moles = \frac{Mass\ taken}{Molar\ mass}[/tex]

Thus,

[tex]Moles= \frac{35.00\ g}{17.031\ g/mol}[/tex]

[tex]Moles_{NH_3}= 2.055\ mol[/tex]

According to the reaction:-

[tex]4 NH_3_{(g)} + 5 O_2_{(g)}\rightarrow 4 NO_{(g)} + 6 H_2O_{(l)}\ H^0 = 1168\ kJ[/tex]

Since, enthalpy change is positive, the heat is being absorbed.

4 moles of ammonia on reaction absorbs 1168 kJ of energy

1 mole of ammonia on reaction absorbs 1168/4 kJ of energy

So,

2.055 mole of ammonia on reaction absorbs (1168/4)*2.055 kJ of energy

Amount of energy absorbed = 600.06 kJ

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico