Answer:
10.5 L
Explanation:
From the question,
Work done in pushing the piston back = Energy released by the system = w = - 865 J (- sign as the heat is being released)
The expression for the calculation of work done is shown below as:
[tex]w=-P\times \Delta V[/tex]
Where, P is the pressure
[tex]\Delta V[/tex] is the change in volume
From the question,
[tex]V_1[/tex] = 0.290 L
P = 635 mmHg
Also, P (atm) = P (mm Hg) / 760
Pressure = 635 / 760 = 0.8355 atm
So,
[tex]-865\ J=-0.8355\times (V_2-0.290)\ atmL[/tex]
Also, 1 J = 1/ 101.325 atmL
So,
[tex]\frac {865}{101.325}=0.8355\times (V_2-0.290)[/tex]
Solving for [tex]V_2[/tex], we get that:-
[tex]V_2-0.290=10.210[/tex]
[tex]V_2 = 10.5\ L[/tex]