The volume of a spherical cancerous tumor is given by v(r)=4/3 p r^3 .

If the radius of a tumor is estimated at 1.1 cm, with a maximum error in measurement of 0.005 cm, determine the error that might occur when the volume of the tumor is calculated.

Respuesta :

Answer:

The error in the calculated volume is about [tex]0.0242\pi \approx 0.07602 \:cm^3[/tex]

Step-by-step explanation:

Given a function y=f(x) we call dy and dx differentials and the relationship between them is given by,

[tex]dy=f'(x)dx[/tex]

If the error in the measured value of the radius is denoted by [tex]dr=\Delta r[/tex], then the corresponding error in the calculated value of the volume is [tex]\Delta V[/tex], which can be approximated by the differential

[tex]dV=4\pi r^2dr[/tex]

When r = 1.1 cm and dr = 0.005 cm, we get

[tex]dV=4\pi (1.1)^2(0.005)=0.0242\pi[/tex]

The error in the calculated volume is about [tex]0.0242\pi \approx 0.07602 \:cm^3[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico