Answer:
The volume occupied by the gas at a pressure of 2.90 atm = 140L
Explanation:
Since we are assuming ideal behavior, the gas equation is:
pV = nRT
where, p is the pressure
V is the volume
R is the universal gas constant
T is the temperature
The temperature is constant. We can use the Boyle's Law:
[tex]p_{1}V_{1}=p_{2}V_{2}[/tex]
[tex]V_{2}=\frac{p_{1}V_{1} }{p_{2}}[/tex] -----(1)
[tex]p_{1}=29.0[/tex] atm
[tex]V_{1}=14L[/tex]
[tex]p_{2}=2.90[/tex] atm
[tex]V_{2}=\frac{29.0*14}{2.90}[/tex]=[tex]140L[/tex]
Therefore, at the same temperature, the volume occupied by the gas at a pressure of 2.90 atm is 140L.