Answer:
The hypotheses used in this situation
[tex]H_0:\mu = 14.6[/tex]
[tex]H_a:\mu \neq 14.6[/tex]
Step-by-step explanation:
We are given that Business Week reported that at the top 50 business schools, students studied an average of 14.6 hours.
Mean = [tex]\mu = 14.6[/tex]
Claim : The amount UMSL students study is different from this 14.6 hour benchmark.
The hypotheses used in this situation
[tex]H_0:\mu = 14.6[/tex]
[tex]H_a:\mu \neq 14.6[/tex]