Answer:
$9.76
Explanation:
Find the present value of each year's dividend;
PV(of D1) = 1.34 / (1.151)= 1.1642
PV(of D2) = 1.45 / (1.151²)= 1.0945
Find the PV of terminal cashflow;
PV(of D3 onwards) = [tex]\frac{\frac{1.50}{0.151} }{(1.151)^{2} } \\ \\ = \frac{9.9338}{1.324801}[/tex]
PV(of D3 onwards)= 7.4983
Next, sum up the PVs of dividends to find the price of the stock;
1.1642 + 1.0945 + 7.4983
= 9.757
Therefore, the price is $9.76