Answer:
The terminal speed of this object is 12.6 m/s
Explanation:
It is given that,
Mass of the object, m = 80 kg
The magnitude of drag force is,
[tex]F_{drag}=12v+4v^2[/tex]
The terminal speed of an object is attained when the gravitational force is balanced by the gravitational force.
[tex]F_{drag}=mg[/tex]
[tex]12v+4v^2=80\times 9.8[/tex]
[tex]4v^2+12v=784[/tex]
On solving the above quadratic equation, we get two values of v as :
v = 12.58 m/s
v = -15.58 m/s (not possible)
So, the terminal speed of this object is 12.6 m/s. Hence, this is the required solution.