Answer:
$328000
Explanation:
Given: Cost of machine= $880000
Residual value= 60000
Estimated life= 10 years
Company use straight line depreciation method.
∴ Depreciation = [tex]\frac{\textrm{cost of machine- residual value}}{estimated\ useful\ life}[/tex]
⇒ Depreciation= [tex]\frac{880000 - 60000}{10} = \frac{820000}{10}[/tex]
∴ Depreciation= [tex]\$ 82000[/tex] per year.
Now, lets find the value of depreciation.
∵ Machine is sold on December 31, 2019, which is 6 years after it is installed.
∴ Depreciation value after 6 years= [tex]\textrm{Depreciation value every year \times number of years used}[/tex]
Depreciation value after 6 years= [tex]82000\times 6 = \$ 492000[/tex]
Next, finding the value of machine after 6 years of depreciation.
Value of machine after 6 years= [tex]820000 - 492000= \$ 328000[/tex]
∴ Disposal value of machine after 6 years of usage is [tex]\$ 328000[/tex], however, machine was sold at $225000.