Respuesta :

Answer:

1.85 M

Explanation:

We are given;

  • Number of moles as 0.50 mol
  • Volume of the solution is 270 ml

But, 1000 mL = 1 L

  • Thus, volume of the solution is 0.27 L

We are required to calculate the molarity of the solution;

  • Molarity refers to the concentration of a solution in moles per liter.
  • It is calculated by dividing number of moles with the volume.

Molarity = Moles ÷ Volume

In this case;

Molarity = 0.50 moles ÷ 0.27 L

             = 1.85 Mol/L or 1.85 M

Therefore, molarity of the solution is 1.85 M

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico