Respuesta :
Answer:
The answer is. Q is 82,000 units ,the company will make a loss of $ -10000 if the company changes to Hi speed, if the company stays with clunker it will make a profit of $1,000
Explanation:
a) Clunker. Hi speed
Fixed cost. $44,000. $85,000
Variable cost. 1.75. 1.25
Q (output in indifference point / cross over point) = FC of Hi speed - FC of Clunker/VC of Clunker - VC of Hi speed
FC of Clunker + VC of Clunker = FC of Hi speed + VC of Hi speed
44,000 + 1.75Q = 85,000 + 1.25Q
Collect like terms
1.75Q - 1.25Q = 85,000 - 44,000
0.5Q = 41,000
Q = 41,000/0.5
Q = 82,000 units
(b)
Since the sellingprice is $2.50 per bag, Revenue will be 2.50 × 60,000 = 150,000
Income Statement
Dr. Cr
$ $
Revenue. 150,000
Variable cost (1.25 × 60,000) 75,000
Add:Fixed cost 85,000
-------------
(160,000)
Profit/Loss. -10,000
---------------- --------------------
150,000. 150,000
-------------------- -----------------------
If the company changes to Hi speed, it will make a loss of $10,000
(c)
Dr. Cr
$ $
Revenue. 150,000
Variable cost (1.75 × 60,000) 105,000
Add: Fixed cost. 44,000
---------------
(149,000)
Profit /Loss. 1,000
------------------ ---------------------
150,000. 150,000
---------------------- -----------------------
If the company stays with clunker, it will make a profit of $1,000