contestada

A manufacturer of chocolate chips would like to know whether its bag filling machine works correctly at the 420 gram setting. It is believed that the machine is underfilling the bags. A 24 bag sample had a mean of 414 grams with a standard deviation of 15. Assume the population is normally distributed. A level of significance of 0.1 will be used. Find the P-value of the test statistic.

Respuesta :

Answer:

P-value of the test statistic is 2.499

Explanation:

given data:

size sample is 24

sample mean is 414 gm

standard deviation is 15

Null hypotheis is

[tex]H_0: \mu = 420 gm[/tex]

[tex]H_1 \mu< 420[/tex]

level of significance is 0.01

from test statics

[tex]t = \frac{\hat x - \mu}{\frac{s}{\sqrt{n}}}[/tex]

degree od freedom is  =  n -1

df = 24 -1 = 13

[tex]t = \frac{414 - 420}{\frac{15}{\sqrt{24}}}[/tex]

t = -1.959

from t table critical value of t at 0.1 significane level and 23 degree of freedom  is 2.499

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico