Answer:(a)12.17 rad/s
Explanation:
Given
Moment of Inertia [tex]I=0.23 kg.m^2[/tex]
Torque [tex]T=2.8 N-m[/tex]
(a)Torque is given by Product of Moment of inertia and angular acceleration
[tex]T=I\cdot \alpha [/tex]
[tex]2.8=0.23\cdot \alpha [/tex]
[tex]\alpha =\frac{2.8}{0.23}=12.17 rad/s[/tex]
(b)RPM of blades [tex]N=205 rpm [/tex]
angular velocity [tex]\omega =\frac{2\pi N}{60}[/tex]
[tex]\omega =\frac{2\pi 205}{60}=21.47 rad/s[/tex]
Rotational Kinetic Energy [tex]=\frac{I\omega ^2}{2}[/tex]
[tex]=\frac{0.23\times (21.47)^2}{2}=53.01 J[/tex]