For water ∆H°vap = 40.7 kJ/mol at 100.°C, its boiling point. Calculate ∆S° for the vaporization of 1.00 mol water at 100.°C and 1.00 atm pressure.

Respuesta :

Answer : The value of change in entropy for vaporization of water is [tex]1.09\times 10^2J/mol[/tex]

Explanation :

Formula used :

[tex]\Delta S^o=\frac{\Delta H^o_{vap}}{T_b}[/tex]

where,

[tex]\Delta S^o[/tex] = change in entropy  of vaporization = ?

[tex]\Delta H^o_{vap}[/tex] = change in enthalpy of vaporization = 40.7 kJ/mol

[tex]T_b[/tex] = boiling point temperature of water = [tex]100^oC=273+100=373K[/tex]

Now put all the given values in the above formula, we get:

[tex]\Delta S^o=\frac{\Delta H^o_{vap}}{T_b}[/tex]

[tex]\Delta S^o=\frac{40.7kJ/mol}{373K}[/tex]

[tex]\Delta S^o=1.09\times 10^2J/mol[/tex]

Therefore, the value of change in entropy for vaporization of water is [tex]1.09\times 10^2J/mol[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS