A company purchased $10,100 of merchandise on June 15 with terms of 2/10, n/45, and FOB shipping point. The freight charge, $550, was added to the invoice amount. On June 20, it returned $880 of that merchandise. On June 24, it paid the balance owed for the merchandise taking any discount it is entitled to. The cash paid on June 24 equals:

Respuesta :

Answer:

$9,586

Explanation:

The computation of the cash paid is shown below:

= Merchandise amount - returned goods - discount + freight charges

= $10,100 - $880 - $184.40 + $550

= $9,586

The discount = (Merchandise amount - returned goods) × discount rate

= ($10,100 - $880) × 2%

= $184.40

Simply we deduct the returned goods and discount and added the freight charges to the merchandise amount so that the correct amount can come.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico