Answer:
(0.6728, 0.7672)
(0.1330, 0.1870)
Step-by-step explanation:
Given that in a recent poll, 600 people were asked if they liked soccer, and 72% said they did.
Std error = [tex]\sqrt{\frac{pq}{n} } \\=\sqrt{\frac{0.72(0.28)}{600} } \\=0.0183[/tex]
Margin of error for 99% we would use the value [tex]z = 2.576[/tex]
Margin of error = [tex]2.576*SE\\=2.576*0.0183\\=0.0472[/tex]
Confidence interval lower bound = [tex]0.72-0.0472=0.6728[/tex]
Upper bound = [tex]0.72+0.0472=0.7672[/tex]
99% confidence interval for the true population proportion of people who like soccer.=(0.6728, 0.7672)
b) n =500
Sample proportion p=[tex]\frac{80}{500} =0.16[/tex]
Margin of error for 90% = [tex]1.645*\sqrt{\frac{0.16*0.84}{500} } \\\\=0.0270[/tex]
90% confidence interval for the true population proportion of people with kids. =[tex](0.16-0.0270, 0.16+0.0270)\\=(0.1330, 0.1870)[/tex]