Answer:
A) [tex]\frac{1mol(SCN)_{2}}{2molNaSCN}[/tex]
B) 0.025 mol (SCN)₂
C) 2 mol (SCN)₂
D) [tex]\frac{1molMnSO_{4}}{2molH_{2}SO_{4}}[/tex]
E) 3.5504 mol H₂SO₄
Explanation:
2NaSCN +2H₂SO₄ + MnO₂ → (SCN)₂ + 2H₂O + MnSO₄ + Na₂SO₄
A) A conversion factor could be [tex]\frac{1mol(SCN)_{2}}{2molNaSCN}[/tex] , as it has the units that we want to convert to in the numerator, and the units that we want to convert from in the denominator.
B) 0.05 mol NaSCN * [tex]\frac{1mol(SCN)_{2}}{2molNaSCN}[/tex] = 0.025 mol (SCN)₂
C) With 4 moles of NaSCN and 3 moles of MnSO₄, the reactant is NaSCN so we use that value to calculate the moles of product formed:
4 mol NaSCN * [tex]\frac{1mol(SCN)_{2}}{2molNaSCN}[/tex] = 2 mol (SCN)₂
D) [tex]\frac{1molMnSO_{4}}{2molH_{2}SO_{4}}[/tex]
E) 1.7752 mol MnSO₄ * [tex]\frac{2molH_{2}SO_{4}}{1molMnSO_{4}}[/tex] = 3.5504 mol H₂SO₄