Respuesta :
Answer:
a) w = 125 kJ/kg
b) P = 76.23 kPa
Explanation:
Given details:
T_H = 600 k
T_c = 300 k
Rjected energy Q 250 kg
Pressure is 325 kPa
a) coefficient of performance is given as
[tex]COP = \frac{Q}{W} = \frac{T_H}{T_H - T_C}[/tex]
[tex]\frac{Q}{W} = \frac{600}{600 - 300}[/tex]
[tex]\frac{Q}{W} = = 2[/tex]
SOLVING FOR W
[tex]W = \frac{250}{2} = 125 kJ/kg[/tex]
b) from figure
[tex]Q12 - W12 = \Delta U[/tex]
[tex]\Delta U = 0[/tex] due to same temp at point 1 and 2
Q12 = W12
[tex]W12 = mRT_C ln\frac{V_2}{V_1}[/tex]
and we know that
P1V1 =P2V2 so
[tex]W12 = mRT_C ln\frac{P_1}{P_2}[/tex]
[tex]125 = 0.287 \times 300 ln\frac{P_1}{P_2}[/tex]
[tex]ln\frac{P_1}{P_2} = 1.45[/tex]
[tex]\frac{P_1}{P_2} = e^{1.45}[/tex]
[tex]P_2 = \frac{325}{e^{1.45}} [/tex]
[tex]P_2 = 76.23 kPa[/tex]
A) The magnitude of the net work input, in kJ per kg of air is; W = 125 kJ/kg
B) The pressure at the end of the isothermal expansion is; P₂ = 76.1 kPa
We are given;
T_H = 600 K
T_C = 300 K
Q = 250 kJ/kg
P₁ = 325 kPa
A) The magnitude of the net work input can be gotten from the formula for Coefficient of performance;
COP = Q/W = T_H/(T_H - T_C)
Thus;
250/W =600/(600 - 300)
250/W = 2
W = 250/2
W = 125 kJ/kg
B) From first law of thermodynamics, we know that;
Q - W = ΔU
However, we know that ΔU = 0 because the system is isothermal.
Thus;
Q - W = 0
Q = W = 125 kJ/kg
Formula for W is also;
W = mRT_c(In (P₁/P₂))
where;
R is gas constant of air = 0.287 kJ/kg.K
P₁ is pressure at the start
P₂ is pressure at the end
Thus;
125 = 0.287 × 300 × In(325/P₂)
In(325/P₂) = 125/(0.287 × 300)
In(325/P₂) = 1.4518
325/P₂ = e^(1.4518)
325/P₂ = 4.2708
P₂ = 325/4.2708
P₂ = 76.1 kPa
Read more at; https://brainly.com/question/25636096