Answer: Interval would be (0.29,0.58).
Step-by-step explanation:
Since we have given
n = Sample size = 54
Variance = 0.44
we need to find 98% confidence interval to estimate the variance.
So, we will use "Chi square distribution"
For this , we will find
df = n-1=54-1=53
Interval would be
[tex]\dfrac{(n-1)s^2}{\chi^2_{\frac{\alpha }{2}}}<\sigma^2<\dfrac{(n-1)^2s^2}{\chi^2_{1-\frac{\alpha }{2}}}[/tex]
[tex]\alpha =1-0.98=0.02\\\\\dfrac{\alpha }{2}=\dfrac{0.02}{2}=0.01\\\\So, \chi^2_{0.01,53}=79.84[/tex]
similarly,
[tex]1-\dfrac{\alpha}{2}=1-0.01=0.99\\\\ \chi^2_{1-\frac{\alpha }{2},df}=\chi^2_{0.99,53}=40.308[/tex]
So, it becomes,
[tex]\dfrac{53\times 0.44}{79.84}<\sigma^2<\dfrac{53\times 0.44}{40.308}\\\\=0.29<\sigma^2<0.58[/tex]
Hence, interval would be (0.29,0.58).