Answer:
ω = 26.35 rad/s
Explanation:
given,
speed of discus thrower = 25.3 m/s
whirling through = 1.29 rev
radius of circular arc = 0.96 m
final angular speed of the discus = ?
using formula
v = ω r
v is the velocity of disk
ω is the angular speed of the discus
r is the radius of arc
[tex]\omega = \dfrac{v}{r}[/tex]
[tex]\omega = \dfrac{25.3}{0.96}[/tex]
ω = 26.35 rad/s
Final angular speed of the discus is equal to ω = 26.35 rad/s