The profit is $3300 for the month of January.
Step-by-step explanation:
Per hour charge = $40
Total number of tutoring hours = 200
Rent of space = $4000
Electricity = $325
Advertising = $375
Total expenses = 4000+325+375 = $4700
Profit = $40(number of hours) - (expenses)
[tex]Profit=\$40(200)-4700\\Profit=\$8000-4700\\Profit=\$3300[/tex]
The profit is $3300 for the month of January.
Keywords: profit, addition
Learn more about addition at:
#LearnwithBrainly