Answer:
x- component of the velocity = -3.56 i m/s
Explanation:
Given that
Time period T= 8.38 s
Angular speed of the particle = ω
Time period T
[tex]T=\dfrac{2\pi}{\omega}[/tex]
[tex]8.38=\dfrac{2\pi}{\omega}[/tex]
ω = 0.749 rad/s
Position vector given as
r= 1.27 i - 4.1 j
tanθ= 4.1 /1.27
θ = 72.74°
[tex]r= \sqrt{1.27^2+4.1^2}\ m[/tex]
r= 4.92 m
The tangential velocity v
v= ω .r
v= 0.759 x 4.92 m/s
v=3.73 m/s
So the x component of velocity v = v cos(90° - 72.74°)
= 3.73 sin 72.74°
=3.56 m/s
The x- component of the velocity will in negative x direction.
So x- component of the velocity = - 3.56 i m/s