What mass of zinc is needed to react with 23.1g of phosphoric acid according to the following equation?

3 Zn + 2 H3 (PO4) = 3 H2 + Zn3(PO4)2

Respuesta :

23.01 g of zinc (Zn)

Explanation:

We have the following chemical reaction:

3 Zn + 2 H₃PO₄ = 3 H₂ + Zn₃(PO₄)₂

number of moles = mass / molar weight

number of moles of phosphoric acid = 23.1 / 98 = 0.236 moles

Taking in account the chemical reaction, we devise the following reasoning:

if           2 moles of H₃PO₄ are reacting with 3 moles of Zn

then      0.236 moles of H₃PO₄ are reacting with X moles of Zn

X = (0.236 × 3) / 2 = 0.354 moles of Zn

mass = number of moles × molar weight

mass of Zn = 0.354 × 65 = 23.01 g

Learn more about:

number of moles

https://brainly.com/question/13911775

#learnwithBrainly

Answer:

23.01 g

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico