Answer:
a. no entry required
b. Depreciation expense.............................Dr $4,100
Accumulated depreciation $4,100
(Being depreciation expense charged to
accumulated depreciation account)
Explanation:
a. When depreciation method is changed, company is not required to pass any entry altering previous year depreciation amount. This is to avoid unnecessary task of preparing previous year financial statements to reflect this change. The method is simply adopted and carried forward in future years.
b. Cost of machinery = $60,000
Salvage value (original) = $4,000
Useful life = 8 years
Annual depreciation = [tex]\frac{60,000 - 4,000}{8}[/tex]
= $7,000
Depreciation was charged for 5 years. So, total depreciation charged = 7,000 × 5 = $35,000
Book value of machinery as on 2021 is 60,000 - 35,000 = $25,000
in 2021, it was estimated that useful life of machinery is 10 years
New salvage value is $4,500
Remaining useful life is 10 - 5 = 5 years
Annual depreciation = [tex]\frac{25,000 - 4,500}{5}[/tex]
= $4,100
New Annual depreciation = $4,100
Journal entry:
Particulars Debit Credit
Depreciation expense $4,100
Accumulated depreciation $4,100
(Being depreciation expense
charged to accumulated
depreciation account)