Answer:
Total effect on income= $275,000
Explanation:
Giving the following information:
It costs $60 of variable and $40 of fixed costs to produce a rocking chair which normally sells for $150. A wholesaler offers to purchase 5,000 rocking chairs at $125 each. Georgia would incur special shipping costs of $10 per rocking chair if the order were accepted. Georgia has sufficient unused capacity to produce the 5,000 rocking chairs.
Because it is a special offer and there is unused capacity, we will not have into account the fixed costs.
Unitary variable costs= 60 + 10= 70
Contribution margin= 125 - 70= 55
Total effect on income= 5,000*55= $275,000