You buy butter for $3.31 a pound.
One portion of the onion compote requires 1.7 oz of butter.
How much does the butter for one portion cost?
Round to the nearest cent.

Respuesta :

Answer:

$0.23

Step-by-step explanation:

Theres 16 ounces in a pound. 16-1.7=14.3

divide $3.31 by 14.3

0.23

Answer: $0.36

Step-by-step explanation:

Given : You buy butter for $3.31 a pound.

i.e. cost of 1 pound of butter = $3.31

Also, 1 pound = 16 oz

Using UNITARY METHOD ,

1 oz = [tex]\dfrac{1}{16}\text{ pound}=0.0625\ oz[/tex]

i.e. cost of 1 oz of butter = 0.0625 x  cost of 1 pound of butter

0.0625 x $3.31 =$ 0.206875    ≈ $0.21

One portion of the onion compote requires 1.7 oz of butter.

The cost of 1.7 oz of butter = 1.7 x cost of 1 oz of butter

1.7 x $ 0.21= $0.357≈ $0.36   [Rounded to the nearest cent]

Hence, the butter for one portion costs $0.36  .

ACCESS MORE