The grocery sells beans in bulk. The grocer's sign above the beans says, "5 pounds for $4."
At this store, you can buy a number of pounds of beans at the same rate, and all rices include tax. Alberto said, "The ratio of dollars to the number of pounds is 4:5. That's $0.80 per pound." Beth said, "The sign says the ratio of the number of pounds to the number of dollars is 5:4. That's 1.25 pounds per dollar."
A. Are Alberto and Beth both correct? Explain.
B. Claude needs two pounds of beans to make soup. Show Claude how much money he will need.
C. Dora has $10 and wants to stock up on beans. Show Dora how many pounds of beans she can buy.
D> Do you prefer to answer parts (A) and (B) using Albertos rate $0.80 per pound, using Beth's rate of 1.25 pounds per dollar, or using another strategy? Explain.

Respuesta :

Answer:

A). Alberto is the only right one because .80 * 5 = 4$

B). Claude will need 1.60$ because .80 * 2 = 1.60$

C). Dora can buy 12.5 pounds because 10$ / .80 is 12.5

D). Using Alberto's because he was the one who was correct

Step-by-step explanation:

please leave brainiest 5 star and thx i really appreciate it