Answer: 45.95 m/s
Explanation:
When we talk about circular motion, the object's acceleration [tex]a[/tex] (which is a vector quantity) has two components: the centripetal acceleration [tex]a_{C}[/tex] always directed to the center of the circular track and the tangential acceleration [tex]a_{T}[/tex] which is tangent to the circular path.
Since both vectors are perpendicular to each other, the magnitude of [tex]a[/tex] can be calculated by the Pithagorean Theorem:
[tex]a^{2}=a_{C}^{2} + a_{T}^{2}[/tex] (1)
Where:
[tex]a=5 m/s^{2}[/tex]
[tex]a_{C}=\frac{V^{2}}{r}[/tex] where [tex]V[/tex] is the speed and [tex]r=528 m[/tex] is the radius of the circle
[tex]a_{T}[/tex] can be calculated knowing the initial speed ([tex]V_{o}=40 m/s[/tex]) and final speed ([tex]V_{f}=58 m/s[/tex]) of the car and the time ([tex]t=6 s[/tex]) it takes to accelerate at this constant rate:
[tex]a_{T}=\frac{V_{f} - V_{o}}{t}[/tex]
[tex]a_{T}=\frac{58 m/s - 40 m/s}{6 s}=3m/s^{2}[/tex]
Rewritting (1):
[tex]a^{2}=(\frac{V^{2}}{r})^{2} + a_{T}^{2}[/tex] (2)
Isolating [tex]V[/tex]:
[tex]V=((a^{2} - a_{T}^{2})r^{2})^{1/4}[/tex] (3)
[tex]V=(((5 m/s^{2})^{2} - (3 m/s^{2})^{2})(528 m)^{2})^{1/4}[/tex] (4)
Finally:
[tex]V=45.956 m/s[/tex]