Meatloaf yield 50, 4oz portion


Ingredient. Cost per unit Recipe cost

10lb ground beef $3.99/pound A.

2lb ground pork. $2.99/pound b.

12 whole eggs. $. 2.49 dozen c.

12 slice bread $1.69/loaf 16 slice d.

4 oz onions chopped $.69/pound e

1 quart 1% milk $3.69 gallon f.

1 oz iodized salt $2.28/ pound g.


H. Total recipe cost

I. Portion cost

Need to find out the recipe cost for this for each item

Respuesta :

Answer:

  see attached

Step-by-step explanation:

When there is a lot of repetitive calculation, I like to let a spreadsheet do it.

Of course, the quantities are ...

  • bread: 12/16 loaf
  • onions: 4/16 pound
  • milk: 1/4 gallon
  • salt: 1/16 pound

You can enter the fractions directly in the spreadsheet (=12/16, for example), and it will do the calculation. The recipe cost is the product of recipe quantity and unit cost.

The total recipe cost and per-portion calculations should be obvious: the total is the sum of ingredient costs; the per-portion cost is that total divided by 50 portions. The spreadsheet has been set to round to 2 decimal places (cents).

Ver imagen sqdancefan
ACCESS MORE