88 cones were sold.
Step-by-step explanation:
Let,
Cones = x
Sundaes = y
Cost of one cone = $1.10
Cost of one sundae = $2.35
According to given statement;
x+y=172 Eqn 1
1.10x+2.35y=294.20 Eqn 2
[tex]Multiplying\ Eqn\ 1\ by\ 1.10\\1.10x+1.10y=189.2\ Eqn\ 3\\Subtracting\ Eqn\ 3\ from\ Eqn\ 2\\(1.10x+2.35y)-(1.10x+1.10y)=294.20-189.2\\1.10x+2.35y-1.10x-1.10y=105\\1.25y=105\\Dividing\ both\ sides\ by\ 1.25\\\frac{1.25y}{1.25}=\frac{105}{1.25}\\y=84[/tex]
Putting value of y in Eqn 1;
[tex]x+84=172\\x=172-84\\x=88[/tex]
88 cones were sold.
Keywords: Linear equations, multiplication
Learn more about linear equations at:
#LearnwithBrainly