Answer:
The cost of the inventory at January 31, under the LIFO method is: $3,000
Explanation:
The LIFO is a method used to account value for inventory. Under the method, the last item of inventory purchased is the first one sold.
1. Jan 1, Inventory 500 units, $8 per unit. Total $4,000
2. Purchasing:
Jan. 14, 375 units, $13 per unit, total $4,875
Jan. 17, 260 units, $12 per unit, total $3,120
Jan. 25, 260 units, $10 per unit, total $2,600
Jan. 29, 270 units, $16 per unit, total $4,320
Total purchasing in Jan: 1,165 units, cost $14,915
At January 31, 375 units were on hand, the company sold:
500+1,165-375 = 1,290 units
Sheffield Bookstore uses LIFO method, Merchandise in stock are 375 units with cost per unit at Jan. 1. Inventory at 31 January is 375 x $8 = $3,000
Cost of goods sold = $4,000 + $14,915 - $3,000 = $15,915