A box of oat cereal costs $3.90 for 15 ounces. A box of rice of cereal costs $3.30 for 11 ounces. Which box of cereal costs less per ounces? Use numbers and words to explain your answer.

Respuesta :

Answer:

The cost of per ounce of oat cereal is $0.04 less than per ounce cost of rice.

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of 15 ounces of oat cereal box = $3.90

Cost of 11 ounces of rice box = $3.30

To compare the unit prices of the the boxes.

Solution:

Using unitary method to find the unit prices:

If 15 ounce of oat box cost =$3.90

∴ 1 ounce of oat cereal would cost = [tex]\$\frac{3.90}{15}=\$0.26[/tex]

∴ Per ounce cost of oat cereal = $0.26

If 11 ounce of rice box cost =$3.30

∴ 1 ounce of rice would cost = [tex]\$\frac{3.30}{11}=\$0.3[/tex]

∴ Per ounce cost of rice = $0.3

Difference in unit costs of oat and rice = [tex]\$0.3-\$0.26=\$0.04[/tex]

On comparing the the unit costs of oats and rice, we find out that the cost of per ounce of oat cereal is $0.04 less than per ounce cost of rice.

ACCESS MORE