Answer:
Explanation:
Use Present value formula since $175,000 expected in 4 years is a one-time cashflow.
PV = FV/ (1+r)^t
FV ; future value= 175,000
r= interest rate = 6%
n = 4
PV = 175,000/ (1+0.06)^4
PV = 175,000 / 1.06^4
=175,000 / 1.262477
= 138,616.39
Therefore, the value of Mary's project is $138,616.39