A metal container with the oil weigh
11. 2kg . if the Container of capacity 80 litres
and the oil init
hag a relative denotty of 1-2, what is the mosso
the empty container!
t. 16 kg B. Kg C 96kg D. 200kg​

Respuesta :

Answer:

16 kg

Explanation:

M - container

m - oil mass

by definition of density ,

relative density is the ratio of the density of a substance to the density of water.

relative density = density/ density of water

density of oil = 1.2*1000 kgm⁻³  = 1200 kgm⁻³

1 Litre =10⁻³ m³

oil volume = 80 *10⁻³ m³

mass of oil = density * volume

                   = 1200*80*10⁻³

                   = 96 kg

Mass of container + mass of  oil =112

mass of container = 112 - 96

                              = 16 kg

ACCESS MORE
EDU ACCESS